Jazyky miluju, ale hned úvodem přiznávám, že s dvěma malými dětmi, dalšími zájmy a stěhováním se, nebylo zvládnutí zbrusu nového jazyka mou absolutní prioritou. Byla jsem zvědavá, dobře motivovaná, ale taky plná nereálných očekávání.
Jak šel čas s mou ruštinou
Podzim 2019 – Vyšlo to, pojedeme do Kyjeva. Převládá euforie a mé dobrodružné já plesá. Aou, ruštinu já ale ani nepřečtu… Ano, v Kyjevě se mluví ukrajinsky a ruština je mnohdy místními považována za (politicky) nekorektní. Když ji ale užíváte jako cizinec, není to vnímáno špatně. Já si tak ruštinu vyhodnotila jako praktičtější než ukrajinštinu, tak jsem se pustila do ní.
Podzim 2019 – srpen 2019 – Naše stěhování jsem měla kdesi vzadu v hlavě, ale pro ruštinu jsem neudělala nula nula nic.
Září 2020 – Učím se číst azbuku.
Září – prosinec 2020 – Mám soukromé lekce online. Jeden na jednoho, devadesát minut týdně.
Říjen 2020 – A hele, do Kyjeva pojedeme už s mini Matoušem v břiše.
Leden 2021 – Odjíždíme a já končím s lekcemi.
Tak, jak jsem byla na začátku motivovaná, tak jsem bohužel relativně brzy skončila. Po příjezdu do Kyjeva s batoletem, místní bílou zimou, lockdownem a postupujícím těhotenstvím zkrátka nebyla nová slovíčka na pořadu dne.
Má krabička první (jazykové) pomoci
Co byly mé priority po příjezdu do Kyjeva s minimální chutí a časovou možností?
- Musím umět číst, pak už docela velké části nápisů porozumím.
- Osvojím si tu nejzákladnější slovní zásobu, kterou často používám.
- I pět minut denně se počítá!
- Jsem opravdu spíš audio student – co slyším, to si pamatuju, a u ruštiny to platí dvojnásob.
I z těch krátkých třech měsíců, kdy jsem měla na podzim soukromé lekce, jsem v této době hodně čerpala. To nejnutnější jsem s pomocí slovníku a překladače vždy dokázala říct či napsat. Nejspíš jak exot a mnohdy rukama nohama, ale myšlenka byla předána.
Při rozšiřování slovní zásoby jsem se zaměřila na
- nápisy
- small talky na hřiště (rozuměj fráze typu dnes je krásně, nebo to je ale zima, počkej, opatrně, teď ne, jdeme domů, to není tvoje, vrať to apod.)
- jídelní lístek
- základní potraviny
Červen 2021 – Přivítali jsme Matouše. A nebyla bych to já, kdybych své šestinedělí nepojala ambiciózně – osvěžit to, co jsem v ruštině doposud zvládla, a sestavit plán na postupné zlepšování. Světe div se, povedlo se.
Říjen 2021– Venku už padají hnědé listy a my máme doma téměř čtyřměsíční miminko. Konečně cítím, že zbývá trochu energie i pro ruštinu.
Jaké konkrétní kroky nyní dělám?
- Italki. Ájtóki nikoli Italki. Je to aplikace, kde si vyberete lektora, v jeho volném kalendáři domluvíte lekci a pak jednoduše konverzujete, až se z vás kouří. Líbí se mi, že lekce mohu mít, když mám zrovna čas, nikoli klasicky třeba každou středu v pět. Hodně mi pomáhá mít lekce dopředu zamluvené. A zatím je zvládáme i se závažím v nosítku 🙂
- Vytvářím a neustále doplňuju seznam frází a slovíček, která často používám. Ty si překládám a často se k nim vracím.
- Svou lektorku na Italki jsem poprosila, aby mi nová slovíčka vždy namluvila, a já je tak mohla neustále poslouchat. Ano ano, opravdu se mi nejlépe učí poslechem.
- Stále si připomínám mou motivaci. V mém případě je to jednoduché – život v cizině a komfortní porozumění.
- Nechci všechno a hned.
- Po měsících free verze aplikace na slovní zásobu Drops jsem si zaplatila prémiovou verzi a snažím se jí každý den alespoň 15 minut věnovat. Krásná grafika, jasná výslovnost a obrázky.
- Dle doporučení autora Navždy plynule Gabriela Wynera nová slovíčka spojuji s emocemi, osobními prožitky nebo s konkrétní situací.
- Kromě peněženky a klíčů v podstatě nevycházím z domu bez sluchátek a obrázkového mini slovníku.
Prostě začít
Někdy je to nejtěžší se rozhoupat a začít. Jenže! S čím konkrétně? Jak dlouhou? A jak často? Dostaneme se pak do rozhodovací paralýzy a nehneme se nikam. Z mé zkušenosti je důležité prostě začít. Klidně s učebnicí, která vám právě leží na stole, klidně od třetí lekce, nebo klidně i tak, že si vysypete kabelku na stůl a pojmenujete to, co v ní máte – tedy předměty, které denně užíváte.
Pokud byste se do toho radši přeci jen pustili jaksi strukturovaněji, stáhněte si můj ebook Ochutnávka jazykového koučování. Na 42 stranách si přesně definujete, kam a za jak dlouho chcete v jazyce dojít, promyslíte své možnosti, ujasníte motivaci a vytvoříte konkrétní plán alias co, kde, jak dlouho a jak často.
Začít je prostě těžké. Jakmile už se do toho dáte, zlepšujete se a umíte říct nové a nové věci, nebude se Vám chtít přestat. Držím Vám palce.
Pomáhám mámám na mateřské najít si na sebe trochu času, oprášit angličtinu a uvědomit si své potřeby.