Jsme tu. V našem druhém doma, jak říkáme našemu dvouletému synovi, aby měl z celé té změny dobrý pocit, a my ho trochu navnadili. No dobře, tak trochu to platí i pro mě. Rok jsme o naší cestě věděli, minimálně tři měsíce ji připravovali, o dva týdny odložili. Čím víc se blížila, tím větší tíha to byla. Před rokem převládalo vzrušení ze života v zahraničí (jasně – Kyjev není Londýn, ale stejně, jistý punc diplomatické speciálnosti tam byl pořád), v létě byl prosinec stále daleko, na podzim jsme byli s Mikulášem spíš v módu přežívání – kombinace těhotenských nevolností prvního trimestru a muže už v Kyjevě byla poměrně náročná. Pak jsme oslavili Vánoce, mně začalo být lépe, ale ejhle, přišel nezvaný host covid.

A pak, pak jsme prostě 22.1.2021 odletěli. Ne na chvíli, výhled je na 4-5 let, tzn. to mé batole už bude možná ve druhé třídě a to malé, co se mi začíná hýbat v břiše, to bude možná předškolák. Uf. V den odletu jsem si vypla emoce, to abych mohla fungovat. Cílem dne bylo dýchat a přežít. Já vím, citlivka, co možná všechno moc prožívá. Ano, přesně to jsem já, Lucie, těší mě. What is your superpower?

Změna změna změna. Tolik chytrých knih o ní bylo vydáno, tolik motivačních citátů a tolik pestrých přístupů.

The measure of intelligence is the ability to change. (Albert Einstein) 

There is nothing permanent except change. (Herakleitos) 

Don’t be afraid to give up the good to go for the great. (John D. Rockefeller)

Já se přiznám, že změny ne vždy vítám, přináší mi spíš nejistotu a tu já nerada. Vědomě se ale snažím si jejich vnímání přerámovat, což je obecně zajímavý princip – poskytuje zbrusu nový pohled na stávající problém. Uvedu příklad:

  • Bojím se změny Věřím v tuhle změnu.
  • Jsem příliš sobecká  Umím o sebe pečovat.
  • Nejsem dost ambiciózní a chci být doma s dětmi Chci svým dětem věnovat maximum času a péče.
  • Chudáček malej, jak asi zvládne první noc bez rodičů? Bude tam sám, asi bude plakat atd.  Věřím mu, že to zvládne.

Jakmile si definujete novou větu, vyslovte si ji, kdykoli Vám hlava bude hlava opět podsouvat tu starou. A ona se po čase ta nová zautomatizuje a půjde to samo.

Dejte mi vědět, jak změny zvládáte vy. Vítáte je? Nesnášíte je? Máte nějaký oblíbený citát?

Mějte se hezky.

Lucie

Pár slovíček závěrem:

  • the measure = změřit, míra, ukázka, důkaz
  • except = kromě, mimo (stejný význam jako except for)
  • to give up = vzdát se něčeho, přestat s něčím.